Czy prowdzenie biznesu w Polsce ma jeszcze sens?

CZY PROWADZENIE BIZNESU W POLSCE MA JESZCZE SENS ?

Od stycznia 2019r. w Polsce można już ukarać firmę bez wskazania winnego
i wyroku sądu! 

Choć to wydaje się niewiarygodne i wręcz absurdalne, wystarczy PODEJRZENIE popełnienia czynu zabronionego, aby unicestwić przez polskie instytucje skarbowe praktycznie każdą firmę.

Od stycznia 2019r obowiązują w Polsce przepisy prawne, które pozwalają organom skarbowym na ukaranie przedsiębiorstwa, nawet wówczas,
gdy nie uda się ustalić konkretnej osoby fizycznej jako sprawcy przestępstwa. 

Postępowanie karne przeciwko firmie w Polsce, można wszcząć, gdy nastąpi choćby „uzasadnione PODEJRZENIE popełnienia czynu zabronionego oraz istnienie interesu społecznego przemawiającego za jego wszczęciem” (cokolwiek to oznacza ale pachnie nieciekawymi czasami…)

Aktualnie możliwe jest też jednoczesne prowadzenie dwóch postępowań sądowych: jednego przeciw danemu pracownikowi i drugiego przeciw firmie.

Jak taka sytuacja wygląda w bardziej cywilizowanych krajach i jeszcze do niedawna w Polsce?

Otóż, aby przypisać winę całej firmie, musi wcześniej zapaść wyrok sądu skazujący konkretną osobę fizyczną za przestępstwo. 
Dopiero po tym wyroku można wytoczyć proces przeciwko firmie.

Później trzeba jeszcze wykazać, że w wyniku przestępstwa popełnionego przez osobę fizyczną firma uzyskała korzyści, a wcześniej zaprezentowała „brak staranności przy wyborze osoby fizycznej, która popełniła czyn zabroniony albo co najmniej braku należytego nadzoru nad nią”. Trzeba też udowodnić „odpowiedni związek osoby, która popełniła czyn zabroniony, z firmą”.

Nie można pominąć faktu, że wśród środków zapobiegawczych, które wobec firmy może zastosować prokurator, znajdują się między innymi:  
– przepadek mienia lub korzyści majątkowych albo ich równowartości,  
– zakaz prowadzenia działalności gospodarczej określonego rodzaju,  
– stałe albo czasowe zamknięcie oddziału podmiotu zbiorowego.  
Komu mało jedziemy dalej:  
Kara pieniężna wynosi od 30 tys. do 30 mln. złotych 

Poza tym nie występuje już powiązanie kary z przychodem.

Oznacza to, że firma może zostać ukarana grzywną wielokrotnie przekraczającą jej obroty! 

Jeśli ktoś upiera się, aby dalej prowadzić działalność gospodarczą w takich ekstremalnych warunkach – wypada tylko życzyć dużo szczęścia i powodzenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *