Przelewu na konto spoza wykazu podatników VAT nie zaliczysz do kosztów!
W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wprowadzono zmiany polegające na zastąpieniu dotychczasowych dwóch wykazów podatników, prowadzonych na podstawie art. 96b ustawy, jednym wykazem, który zostanie rozszerzony o informacje dotyczące statusu podatników VAT czynnych i zwolnionych z VAT, w tym również tych, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.
W wykazie zostaną zamieszczone dane dotyczące numerów rachunków rozliczeniowych lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, otwartych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wykaz ten będzie prowadzony i aktualizowany na bieżąco, raz na dobę, w każdy dzień roboczy.
W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono zmiany, zgodnie z którymi do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej nie będą zaliczane wydatki w części, w jakiej płatność dotycząca transakcji przekraczającej wartość 15 000 zł, dokonana z innym przedsiębiorcą, zostanie wykonana przelewem na rachunek inny niż zawarty w wykazie podatników VAT.
Wprowadzono również regulację, dotyczącą zlecenia dokonania przelewu związanego z zawartą umową, w oparciu o którą podmiot trzeci dokonuje zapłaty dostawcy lub usługodawcy na rachunek, który nie figuruje wykazie podatników VAT.
Przepisy ustawy PIT i CIT nakazują wówczas rozpoznać u podatnika (podmiotu trzeciego), w dniu zlecenia przelewu, przychód w takiej wysokości, w jakiej płatność została dokonana na inny rachunek niż zawarty w wykazie podatników VAT.
W ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników wprowadzono zamiany dostosowawcze do nowych regulacji. Rozszerzony został również katalog danych nieobjętych tajemnicą skarbową o numery rachunków bankowych podatnika lub imiennych rachunków podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym.
Ustawa wchodzi w życie co do zasady 1 września 2019 r. Z dniem 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie zmiany w ustawie – Ordynacja Podatkowa oraz w ustawie o PIT i CIT.
Z dniem następującym po dniu ogłoszenia wejdą w życie przepisy dostosowujące, których celem jest przygotowanie wykazu podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT.
SKORZYSTAJ Z NASZYCH USŁUG – ZABEZPIECZ SWOJĄ FIRMĘ !