W odpowiedzi na zapytania odnośnie funkcjonowania firm brytyjskich i ich oddziałów na terenie Polski, po dokonaniu formalnego opuszczenia struktur UE przez Wielką Brytanię.
Pragniemy poinformować, że z dniem 31 stycznia 2020 r. jako oficjalnie podaną datą brexitu zacznie obowiązywać tzw. okres przejściowy. Jest to data wskazująca na rozpoczęcie ścieżki legislacyjnej prowadzącej i związanej z rozpoczęciem negocjacji odnośnie ustanowienia właściwych umów bezpośrednich stanowiących o współpracy pomiędzy UE, a UK.
Przedmiotowe negocjacje najszybciej zakończone mogą być z końcem 2020 r. Przewidziany okres przejściowy może również potrwać do 3 lat. Do tego czasu UK dalej obowiązują przepisy wynikające wprost z ustawodawstwa europejskiego.
Okres przejściowy winien zakończyć się podpisaniem właściwych umów bilateralnych, które zastąpią obowiązujące w ustawodawstwie brytyjski m traktaty europejskie.
Po faktycznie dokonanym brexicie dla funkcjonowania spółek Ltd na trenie Polski, które wykonują usługi, w materii prawnej nie zmieni się nic.
Tak jak dzisiaj w stosunku do przedsiębiorstw z państw trzecich, płatnikiem podatku od wartości dodanej jest polski przedsiębiorca i w tej materii prawnej nic nie ulegnie zmianie. Natomiast obrót towarem bezpośrednio przez firmę brytyjską na terenie UE, uzależniony będzie wprost od zapisów wynikających z umowy o wolnym handlu, która dopiero, będzie negocjowana w trakcie okresu przejściowego.
Teoretycznie założyć możemy, że Brytyjczycy nie będą chcieli mieć umowy, która będzie ich dyskryminowała w stosunku do takich państw jak Norwegia, Szwajcaria czy Kanada, które nie są członkami UE i również jak wymienione państwa, będą chcieli korzystać z pełnych swobód w wolnym handlu na ternie UE.
Takie sygnały już są wysyłane ze strony brytyjskiej, że zależy im na stworzeniu umowy bezkolizyjnej. Jeśli zostanie ona przyjęta w takiej postaci jak w/w państwami, to również dla firm brytyjskich zajmujących się handlem w materii prawnej nic nie ulegnie zmianie. Należy zwrócić uwagę, że możemy zaobserwować już również pierwsze korzyści wynikające z dokonywanego się opuszczenia struktur UE przez Wielką Brytanię.
Korzyści te polegają na tym, że Wielka Brytania w trybie pilnym przystępuje do prac nad anulowaniem wykonywania wyroków wydanych przez TSUE, na terenie UK.
Przykładowo tyczy się to europejskiego nakazu zapłaty, który na terenie UK przestanie obowiązywać jako przepis wynikający wprost z ustawodawstwa europejskiego.
Sprawa będzie musiała się odbyć pod judykaturą zgodną z ustawodawstwem miejscowym.Postępowanie takie spowoduje, ze wobec wielu przedsiębiorców przestanie z automatu działać europejski nakaz zapłaty wydany na bazie bezprawnie uzyskanych elektronicznych nakazów zapłaty przez polskie firmy windykacyjne w stosunku do przedawnionych roszczeń.
Wskazane działania kolidują również z polskim ustawodawstwem, ale nie są kwestionowane.
W przypadku dalszych pytań, bądź potrzeby uzyskania szczegółowych wyjaśnień prosimy o kontakt na adres email: jholwek@rtclbrokers.eu lub pod nr telefonu w Polsce : 601 22 33 34