Opodatkowanie polskich spółek komandytowych podatkiem CIT stało się faktem.
Mimo zgłaszanych uwag przez stowarzyszenia i organizacje pracodawców oraz innych uczestników procesu legislacyjnego, MF zaplanował i wprowadził podwójne opodatkowanie w spółce komandytowej.
Uwaga! Ustawa dotyczy również spółek jawnych, które mogą zwolnić się z podatku CIT, jeżeli będą współpracowały z fiskusem i będą informowały o swojej sytuacji. Nic nie da przekształcenie „komandytu” w spółkę jawną.
Łatwo bowiem będzie można zastosować w takim przypadku klauzulę o unikaniu opodatkowania. Wydaje się jednak, że ustawodawca sam wskazał drogę jaką powinni iść podatnicy, którzy chcą ratować swój biznes.
W wielu bowiem przypadkach – zapłata podwójnie podatku – spowoduje upadek i krach. …..Tu chodzi o przetrwanie. Jaka to droga? ….. w projekcie czytamy, że dodatkowym podatkiem zostaną obłożone spółki z „siedzibą lub zarządem” na terenie Polski.
Już w 2013 roku fiskus spowodował ucieczkę spółek komandytowo-akcyjnych zagranicę. W obecnej sytuacji można się również tego spodziewać.
Najbardziej atrakcyjna zdaje się być możliwość prowadzenia spółki komandytowej z wprowadzeniem do struktury spółki zagranicznej. Zgodnie z projektem – w zgodzie z prawem – spółki spoza Polski pozostaną bowiem transparentne podatkowo (z zachowaniem odrębności common law).
Korzyści rozwiązania:
- uniknięcie podwójnego opodatkowania
- brak podatku od dywidendy
- maksymalne ograniczenie odpowiedzialności właścicieli